sodi med magmatske kamnine, ki nastajajo s kristaljenjem silikatne taline. Je najbolj razširjena kamnina iz podskupine globočnin, to je kamnin, ki so se strdile globoko v zemeljski skorji. Granit je popolnoma skristaljena kamnina sive ali rožnate barve in zrnate sestave. V njej opazimo zrna kremena, kalijevega glinenca, kislih plagioklazov in biotita.
Granit se uporablja za notranje in zunanje talne obloge, stopnišča, pulte, mize, kamine, okenske police, fasade … Je zelo trda in trdna kamnina, zato je še posebno primeren za oblaganje prometne površine, ter zelo odporen proti statičnim in mehanskim obremenitvam. Z različno površinsko obdelavo granita dosežemo raznolikost uporabe. Uporabljamo ga za oblaganje zunanjih in notranjih talnih in zidnih površin. Na voljo so različne velikosti in razne debeline. Pri stopnicah in okenskih policah se uporablja debelina od 2 cm dalje. Kombinacija istega kamna v različni površinski obdelavi izpade zelo moderno. Površina je lahko polirana, strojno praskana, štokana, peskana ali žgana.
Granit je zaradi svoje sestave zdaleč najpogostejši in tehnično tudi najpomembnejši kamen. Zaradi svoje strukture in barvne raznolikosti, svoje trdote (trdnosti) in pa časovne obstojnosti, je primeren za notranje in zunanje površine, torej povsod tam, kjer so mehanske in vremenske obremenitve najhujše. Granit je magmatska kamnina, torej vulkanskega izvora, ki vsebuje prek 70% kremena (SiO2) in glinenec (alumosilikati). Granit je zelo trd in kot steklast material tudi kemijsko zelo obstojen.Granit je naraven material, zato so možna tudi odstopanja v strukturi in barvi. Nekaj najbolj značilnih in pogosto uporabljenih granitov; impala, multicolor, paradisso, verde maritaka, verde olive, belfast, ros beta, rosa porinho, zimbabve, emerald perl, vizag blue, baltic brown, kashmir white, africa red,...
Zaradi primesi je različnih barv. Vse te lastnosti omogočajo široko uporabo v gradbeništvu, kjer se uporablja kot gradbeni in okrasni kamen. V Sloveniji je zelo znan pohorski granit.